فرو سیلیس

فروسیلیس با کاهش سیلیس یا ماسه با کک در حضور آهن تولید می‌شود. فروسیلیس با محتوای سیلیکون بالاتر در کوره‌های قوس الکتریکی ساخته می‌شود.

نام تجاری: فروسیلیس -فروسیلیسیم

انواع فرو منگنر

(۱۰۰ – ۱۰) میلی‌متر
(۸۰ – ۶۰) میلی‌متر
(۶۰ – ۱۰) میلی‌متر
(۱۰ – ۳) میلی‌متر
(۳ – ۰) میلی‌متر

نقطه ذوب دانسیته ی فله ای وزن مخصوص
۱۲۴۰ – ۱۳۵۰ ۱.۶ ۳.۲

فروآلیاژها

فروسیلیس

فروسیلیس با کاهش سیلیس یا ماسه با کک در حضور آهن تولید می‌شود. فروسیلیس با محتوای سیلیکون بالاتر در کوره‌های قوس الکتریکی ساخته می‌شود. فرمولاسیون‌های معمول در بازار، فروسیلیس با سیلیسیم 15٪ ، 45٪ ، 75٪ و 90٪ است. باقیمانده آن آهن است و حدود 2٪ از عناصر دیگر مانند آلومینیوم و کلسیم تشکیل شده است. در ریخته‌گری‌ها از فروسیلیس برای افزودن به مخلوط‌‌های آهن استفاده می‌شود، مانند آنهایی که حاوی مقادیر زیادی قراضه هستند.

فروسیلیس همچنین برای تولید سیلیکون، آلیاژهای سیلیکون آهنی مقاوم در برابر خوردگی و مقاوم در برابر دما و فولاد سیلیکون برای موتورهای الکتریکی و هسته­‌های ترانسفورماتور استفاده می­‌شود. در ساخت چدن، از فروسیلیس برای تلقیح آهن برای تسریع نمودار سازی استفاده می‌­شود. در جوشکاری قوس، فروسیلیس را می‌­توان در برخی از پوش‌­های الکترود مشاهده کرد.

همچنین از فروسیلیس در فرآیند پیجون برای ساخت منیزیم از دولومیت استفاده می­‌شود. تصفیه فروسیلیس، سیلیکون بالا با کلرید هیدروژن اساس سنتز صنعتی تری کلروسیلان است.

کاربرد فروسیلیس

این محصول کاربردهای زیادی در تولید و ریخته گری فولاد دارد. از فروسیلیس نیز در تولید 3-3.5٪  ورق برای مدار مغناطیس استفاده می‌شود. این ماده نه تنها به افزایش سختی و خاصیت اکسیدکنندگی کمک می­‌کند، بلکه با افزایش مقاومت و کیفیت محصولات فولاد آهن نیز کمک می‌­کند. همچنین استفاده از آن برای تولید مواد تلقیحی و گره زنی می­‌تواند ویژگی­‌های متالورژی خاصی به محصولات نهایی تولید شده بدهد، از جمله فولاد ضد زنگ برای مقاومت در برابر خوردگی، بهداشت، زیبایی و مقاومت در برابر سایش، فولادهای کربنی که به طور گسترده­ای در پل­‌های معلق و سایر مواد پشتیبانی سازه و بدنه­‌های خودرو استفاده می­‌شود و فولاد آلیاژی که انواع دیگر فولاد تمام شده ترانسفورماتورهای الکتریکی استفاده می‌شود. در حقیقت، از محصولات با خلوص بالا در تولید ورق­‌های الکتریکی و فولادهای مخصوص دانه گرا و غیرمحور که به سطوح پایین آلومینیوم، تیتانیوم، بور و سایر عناصر باقی مانده نیاز دارند، استفاده می‌شود.

آنالیز شیمیایی فروسیلیس

Fe % Ti % Cr % Mn % C % S % P % Al % Si %
Balance 0.2 Max 0.3 Max 0.5 Max 0.15 Max 0.04 Max 0.05 Max 1 72-80
Balance 0.2 Max 0.3 Max 0.5 Max 0.15 Max 0.04 Max 0.05 Max 1-1.5 72-80
Balance 0.3 Max 0.3 Max 0.5 Max 0.2 Max 0.04 Max 0.05 Max 1.5-2 72-80
Balance 0.3 Max 0.5 Max 0.5 Max 0.02 Max 0.04 Max 0.05 Max 2-3 72-80

دیگر محصولات

توسعه صادرات رادآرون