فروملیبدن

فرومولیبدن آلیاژی از آهن و مولیبدن است که معمولا بین 55 تا 75 درصد وزنی مولیبدن دارد. فرومولیبدن عامل سخت کننده است و در بسیاری از فولادهای آلیاژی وجود دارد. 

نام تجاری: فروملیبدن – Femo

مشخصات فروملیبدن

انواع فرومولیبدن بر اساس مقدار موجود مولیبدن دسته بندی شده که خلوص 60 تا 70 % مولیبدن بیشترین مصرف در صنعت را دارا می­باشد.

 دانسیته فرومولیبدن ۹ g/cm3 می باشد.

دمای ذوب آن ۱۶۸۰ درجه سانتی گراد می­باشد.

فروآلیاژها

فروملیبدن

فرومولیبدن آلیاژی از آهن و مولیبدن است که معمولا بین 55 تا 75 درصد وزنی مولیبدن دارد. فرومولیبدن عامل سخت کننده است و در بسیاری از فولادهای آلیاژی وجود دارد. یکی از مزایای اصلی افزودن فرومولیبدن به آلیاژ، خاصیت سخت شدن آن است که باعث می‌شود فولاد فوق العاده مستحکم و در عین حال قابل جوش باشد، زیرا مولیبدن یکی از 5 فلز برتر در نقطه ذوب است. علاوه بر این، افزودن فرومولیبدن به یک آلیاژ می‌تواند مقاومت در برابر خوردگی را افزایش دهد.

کاربرد فرومنگنز

کاربرد اصلی این آلیاژ تامین عنصر مولیبدن در فولاد و افزایش سختی آن است. این آلیاژ به طور گسترده­‌ای در تولید قطعات فولادی کم آلیاژ و استحکام بالا که قابلیت تحمل حرارت در دماهای بالا را دارند، مورد استفاده قرار می­‌گیرد.

مولیبدن عنصر آلیاژی کاربیدزایی است. بنابراین فرومولیبدن از جمله فروآلیاژهای سخت کننده فولادهای آلیاژی عملیات حرارتی پذیر محسوب می­‌شود. لازم به ذکر است عنصر مولیبدن مانع از خوردگی فولادهای زنگ نزن می‌شود و هنگامی ‌که با آهن مخلوط شود، باعث تقویت و افزایش سختی فاز آستینت نیز می­‌گردد.

خواص فرومولیبدن در فولادها و ابزار

در صورت اضافه شدن فرومولیبدن به فولادهای زنگ نزن آستنیتی و دوفازی، مقاومت در برابر خوردگی مخصوصاً در مقابل انواع کلریدها و مواد شیمیایی حاوی گوگرد افزایش می­‌یابد. همچنین قابلیت جوش ‌پذیری فولاد نیز بهبود می‌­یابد.

افزودن فرومولیبدن به فولادهای کم آلیاژ، سختی و مقاومت در برابر دماهای بالا را افزایش می­‌دهد. اما اگر به فولادهای کروم دار اضافه ‌شود، تمایل این فولادها به عملیات حرارتی را به‌ شدت کاهش می‌­دهد. فولادهای حاوی مولیبدن، در برابر ترک­‌های هیدروژنی مقاوم هستند.

مولیبدن موجود در این فروآلیاژ سبب کاهش نرمی فولاد در دماهای بالا می­‌شود. بنابراین در تولید فولادهای به کار رفته در دیگ­‌های بخار و مخازن تحت ‌فشار و گریدهای مختلفی از فولادهای پر سرعت و سایر ابزارها از فرو مولیبدن استفاده می‌شود. این آلیاژ در فرایند تولید اکثر سوپرآلیاژهای مولیبدن دار نیز حضور دارد.

فرومولیبدن یک افزودنی مهم برای فرآیند تولید فلزات آمورف است و خواص مطلوبی به آلیاژ جدید حاصل می‌دهد. مقاومت به خوردگی و جوش پذیری حاصل از به کارگیری این آلیاژ، آن را مناسب برای تولید انواع لایه‌های محافظ نسبت به دیگر فلزات می‌­سازد. امروزه فولادهای ضد اسید ساخته شده از فرومولیبدن در صنایع فلزی مانند خودروسازی و هواپیماسازی کاربردهای زیادی دارند.

افزودن فرومولیبدن به فولادهای ریختگی باعث ریز دانه شدن فولاد و افزایش نقطه تسلیم می­‌شود. از این رو فولادهای ساختمانی نیز از این آلیاژ بهره می­‌برند. به طور کلی می‌­توان گفت عمده کاربرد این آلیاژ در ریخته گری فلزات آهنی است.

آنالیز شیمیایی فرومولیبدن

Size P % S % C % Si % Cu % Mo %
10-100 mm 0.05 Max 0.1 Max 0.1 Max 1.5-2.5 Max 0.5 Max 60 Min
10-100 mm 0.05 Max 0.12 Max 0.1 Max 2.5 Max 1 Max 60 Min

دیگر محصولات

توسعه صادرات رادآرون