فرونیوبیوم

فرونیوبیوم آلیاژی با حدود 65% نیوبیوم و 35٪ آهن، عمدتاً به عنوان ماده ریز آلیاژی در فولاد با مقاومت بالا و آلیاژ کم (HSLA) استفاده می‌شود.

نام تجاری: فرونیوبیوم  –  FeMn

خواص فیزیکی فرونیوبیوم

شکل ظاهری این ماده آلیاژی به صورت کلوخه ای می‌باشد. رنگ ظاهری فرونیوبیوم ، نقره ای مایل به خاکستری است.این ماده آلیاژی غالبا بدون هیچ گونه بو است.

دمای ذوب فرونیوبیوم 1900 درجه سانتیگراد است.

چگالی فرونیوبیوم 8 گرم بر سانتی متر مکعب نیز می‌باشد .

فروآلیاژها

فرونیوبیوم

فرونیوبیوم آلیاژی با حدود 65% نیوبیوم و 35٪ آهن، عمدتاً به عنوان ماده ریز آلیاژی در فولاد با مقاومت بالا و آلیاژ کم (HSLA) استفاده می‌شود. این آلیاژ از طریق مواد معدنی پیروکلر یا کلمبیت از طریق فرآیند آلومینوترمی ایجاد می‌شود. در این فرآیند، کنسانتره­‌های پیروکلر یا کلمبیت با آلومینیوم، اکسید آهن، آهک زنده و نیترات سدیم ترکیب می­‌شوند و یک واکنش شیمیایی گرمازا در دمای 2200 درجه سانتیگراد ایجاد می­‌کنند. واکنش گرمازا باعث ایجاد فرونیوبیوم می­‌شود. بزرگترین تامین کننده نیوبیوم برزیل و کانادا است. ترکیبی از این خواص در فرونیوبیوم به این معنی است که هیچ جایگزینی برای فرونیوبیوم فولاد کم آلیاژ با مقاومت بالا وجود ندارد و این ماده برای صنعت فولاد بسیار ارزشمند است.

کاربرد فرونیوبیوم

فرونیوبیوم عمدتا در آلیاژسازی فولاد کم آلیاژ با مقاومت بالا استفاده می­‌شود. 80٪ از تولید جهانی در صنعت فولاد کم آلیاژ با مقاومت بالا استفاده می‌شود. خصوصیات فیزیکی فرونیوبیوم به این معنی است که وقتی به فولاد به عنوان آلیاژ اضافه می‌شود، مقاومت فولاد در برابر خوردگی را همزمان با استحکام و سبک تر شدن از فولاد خالص افزایش می­‌دهد. همچنین فرونیوبیوم مقاومت در برابر درجه حرارت بالا، اکسیداسیون، خزش و همینطور کاهش فرسایش در دماهای بالاتر را افزایش می‌دهد.

فولادهای کم آلیاژ با مقاومت بالا در خطوط لوله انتقال نفت و گاز، وسایل نقلیه، پل­‌ها، تجهیزات ساختمانی، ابزارها، بدنه کشتی­‌ها، مسیرهای راه آهن و هرسازه دیگری که به نسبت قدرت به وزن مناسب نیاز دارد، استفاده می­‌شود. مقاومت در برابر خوردگی فرونیوبیم در اسیدها و سایر محیط‌ها، همراه با هدایت حرارتی بالا و قابلیت انعطاف پذیری، آن را به یک ماده ساختاری با ارزش برای تجهیزات در صنایع شیمیایی و متالورژی تبدیل کرده است.

آنالیز شیمیایی فرونیوبیوم

Packing Size Mn % C % Ta % Si % Al % Nb %
250Kg Drum 10-50 mm 1 Max 0.03 Max 3 Max 3 Max 2 Max 60 Min

دیگر محصولات

توسعه صادرات رادآرون