فروکروم

فروکروم (FeCr) نوعی فروآلیاژ از کروم و آهن است که به طور کلی حاوی 50 تا 70٪ کروم از نظر وزنی است. فروکروم با کاهش کاربوترمی قوس الکتریکی کرومیت تولید می‌شود.

نام تجاری: فروکروم پرکربن – فروکروم کم کربن 

انواع فروکروم

  • یکی از رایج ترین فروآلیاژهای تولید شده، فروکروم‌های پرکربن هستند.
  • میزان تولید فروکروم پرکربن جهان در سال 1400، 12.4 میلیون تن بوده است.
  • فروکروم در صنعت ریخته گری و فولاد کاربرد گسترده‌ای دارد.
  • فروکروم جایگزینی مناسب و کم هزینه برای کروم فلزی میباشد. 
  • فروکروم دارای خواص شیمیایی و فیزیکی بهینه میباشد. 

فروآلیاژها

فروکروم

فروکروم (FeCr) نوعی فروآلیاژ از کروم و آهن است که به طور کلی حاوی 50 تا 70٪ کروم از نظر وزنی است. فروکروم با کاهش کاربوترمی قوس الکتریکی کرومیت تولید می‌شود. بیشتر تولید جهانی در آفریقای جنوبی، قزاقستان و هند است که دارای منابع داخلی زیادی از کرومیت هستند. تولید فولاد، به ویژه فولاد ضد زنگ با محتوای کروم 10 تا 20٪، بیشترین مصرف کننده و اصلی ترین کاربرد فروکروم است. با اضافه کردن مقدار معینی کروم به فولاد سختی فلز آلیاژ شده افزایش پیدا کرده و مقاومت آن در برابر ساییدگی نیز افزایش می­‌یابد. فروکروم با کربن بالا در ساخت فولادهای بلبرینگ، فولادهای ابزار و همچنین سایر فولادهای آلیاژی کاربرد دارد. انواعی از فرو کروم با نیتروژن بالا در بازار وجود دارد که با افزودن 0.75 درصد ازت به گریدهای مختلف فروکروم ایجاد می‌شود. این آلیاژ غنی از نیتروژن برای تولید فولادهای ریخته گری با کروم بالا که دارای ساختار دانه‌­ای ریزتری هستند، استفاده می­‌شود. محتوای نیتروژن سبب ایجاد دانه‌های ریز شده و به محصول نهایی استحکام می‌بخشد.

کاربرد فروکروم

از فروکروم کم کربن (2 درصد کربن) در ساخت فولادهای زنگ نزن کم کربن استفاده می­‌شود. محتوای کروم موجود در فولادهای زنگ نزن، مقاومت در برابر خوردگی را فراهم می­‌کند و همچنین ظاهر قابل قبولی به آن­ها می‌بخشد. در تولید چدن، از فرو کروم دارای 62-66 درصد کروم و تقریباً 5 درصد کربن استفاده می­‌شود. پودر این فروآلیاژ در ساخت قطعات به روش متالورژی پودر به کار می­‌رود. به دلیل پایداری شیمیایی سرباره­‌های فروکروم، از آنها در راه سازی­‌های عمرانی و همچنین در تولید مواد نسوز استفاده می­‌شود.

از جمله موارد استفاده ديگر فروكروم، استفاده از آن در توليد فروکروم ليگنو سولفونات است. این ماده يكی از كاربردی‌ترين مواد اوليه در شيمی ساختمان است. استفاده از این ماده باعث روان ‌تر شدن بتن می­‌شود.

آنالیز شیمیایی فروکروم

دیگر محصولات

توسعه صادرات رادآرون