فرو منگنز

فرومنگنز، فروآلیاژی با محتوای زیاد منگنز، با گرم کردن مخلوطی از اکسیدهای MnO2 و Fe2O3، با کربن، معمولاً به صورت ذغال سنگ و کک در کوره بلند یا سیستم کوره قوس الکتریکی، به نام قوس غوطه ور ساخته می‌شود.

نام تجاری: فرومنگنز پرکربن – فرومنگنز متوسط کربن – فرومنگنز کم کربن

انواع فرو منگنر

  • HC Fe-Mn
  • فرومنگنزهای پرکربن از قدیم تا به امروز بیشترین کاربرد را در فرآوری مذاب فولاد داشته اند. ولی کاربرد آن معمولا به فولادهای غیرآلیاژی و فولادهای کربنی کم آلیاژ محدود می شود.

فروآلیاژها

فرومنگنز

فرومنگنز، فروآلیاژی با محتوای زیاد منگنز، با گرم کردن مخلوطی از اکسیدهای MnO2 و Fe2O3، با کربن، معمولاً به صورت ذغال سنگ و کک در کوره بلند یا سیستم کوره قوس الکتریکی، به نام قوس غوطه ور ساخته می‌شود. کوره اکسیدها با کاهش کاربوترمال در کوره‌ها، فرومنگنز تولید می‌کنند. از فرومنگنز پرکربن به عنوان یک اکسید کننده و آلیاژ ساز برای فولاد استفاده می‌شود.

منگنز به صورت فرومنگنز از سنگ منگنز بدست می‌آيد. فرومنگنز در فولاد سازي به منظور اكسيژن زدایي، خنثی سازي تاثير منفي گرم گوگرد در حين نورد گرم، بالابردن عمق سختي پذيري و افزايش مقاومت سايشي، کششی فولاد و جايگزين فلز نيكل در فولادهاي ضد زنگ به كار برده می‌شود. عامل اصلی ترک گرم فولاد، تشکیل ترکیب اتکتیک (Fe-FeS) با نقطه ذوب 988 درجه سانتی گراد است. با افزودن فرومنگنز ترکیب تبدیل به MnS پلاستیک با نقطه ذوب 1650 درجه سانتی گراد می‌شود.

 

کاربرد فرومنگنز

منگنز برای بالا بردن سیالیت سرباره نیز کمک می‌کند. به ترکیب فولاد تا 13% منگنز افزوده می‌شود (فولاد هادفیلد). منگنز تمایل شکست گرم ناشی از وجود گوگرد را کاهش می­‌دهد و در نتیجه می­توان کار گرم روی فلز انجام داد. درصورت کم بودن منگنز در فولاد فاز سولفیدی پدید می‌­آید. در نتیجه در حین نورد ذوب شده و با ایجاد ترک نهایتاٌ موجب شکست قطعه می‌­شود. با اضافه شدن مقدار معینی منگنز ترکیب محکم­ تری بین ذرات به وجود می­‌آ‌‌ید.

کاربردهای فرومنگنز، افزایش سختی و استحکام، افزایش مقاومت بالا، کاهش شکنندگی، حرارت فولادها، پایدار کننده فاز آستنیت، جلوگیری از اکسیدایسون مذاب و بالا بردن سختی پذیری فولاد می­‌باشد.

آنالیز شیمیایی فرومنگنز

دیگر محصولات

صنایع آلیاژی رادآرون