گرافیت چرب

گرافیت چرب یکی از اشکال طبیعی گرافیت می‌باشد که پودری بسیار نرم و خاکستری رنگ است و ظاهری تا حدی کریستالی دارد و با فشردن آن بین دو انگشت حالتی چربی طوری دارد و تمام سطح انگشت را می پوشاند.

نام تجاری: گرافیت چرب-گرافیت روغنی-پودر گرافیت چرب-گرافیت نقره‌ای-گرافیت طبیعی-فلیک گرافیت-گرافیت پولکی-گرافیت گرانول

انواع گرافیت چرب

گرافیت پوسته پوسته که نوعی از گرافیت چرب است، طبیعی هنگامی ایجاد می­‌شود که مواد کربن تحت فشار و درجه حرارت بالا قرار بگیرند.

گرم شدن بیش از حد کربن، برخلاف کربن خالص، تقریباً گرافیت خالص تولید می­‌کند. در درجه حرارت بالا حدود 4150 درجه سانتیگراد (7500 درجه فارنهایت) بخار می­‌شود و کربن گرافیتی باقی می­‌گذارد.

فرآورده‌های کربنی

گرافیت چرب

گرافیت پوسته پوسته نوعی از گرافیت چرب

گرافیت پوسته پوسته که نوعی از گرافیت چرب است، طبیعی هنگامی ایجاد می­‌شود که مواد کربن تحت فشار و درجه حرارت بالا قرار بگیرند. ماده منبع کربن می تواند آلی یا غیرآلی باشد، اگرچه بیشتر گرافیت پوسته­‌ای که از نظر تجاری تهیه می­‌شود از رسوبات آلی حاصل می­‌شود. فشار مورد نیاز معمولاً بیشتر از 1 گیگاپاسکال و دمای مورد نیاز معمولاً بالاتر از 750 درجه سانتیگراد است.­

از آنجا که گرافیت پوسته پوسته ای در هنگام تحت فشار قرار گرفتن دما و رسوبات کربن تشکیل می­‌شود، این گرافیت اغلب در سنگ­‌های دگرگونی یافت می­‌شود و رسوبات نسبتاً یکنواخت در سطح سنگ توزیع می‌­شود. گرافیت به صورت پوسته­‌های جامبو، پوسته­‌های بزرگ، پوسته­‌های متوسط و پوسته­‌های ریز در می­‌آید.

بسته به درجه هوازدگی سنگ معدن، گرافیت پوسته با استفاده از روش­‌های استاندارد استخراج سنگ سخت یا نرم استخراج می شود. اگر سنگ معدن سخت است، باید آن را سوراخ کرده و منفجر کرد.

پردازش سنگ سخت با حمل و نقل سنگ معدن به یک سنگ شکن آغاز می­‌شود. خرد کردن باید انجام شود تا پوسته از سنگ روستای محصور آزاد شود. سپس سنگ معدن کاهش یافته به آسیابی خورانده می­‌شود که سنگ معدن بیشتر خرد می­‌شود. فرز ممکن است در دوغاب آب انجام شود. در این مرحله تکه­‌های جداگانه از سنگ معدن محصور شده آزاد شده­‌اند.

گرافیت پوسته پوسته دارای کریستال‌های کامل، پوسته­‌های نازک و مقاومت خوبی است. این دارای ویژگی­‌های فیزیکی و شیمیایی عالی، با مقاومت در برابر درجه حرارت خوب، روانکاری از خود، هدایت حرارتی، هدایت الکتریکی، مقاومت در برابر شوک حرارتی، مقاومت در برابر خوردگی و سایر خواص است. از گرافیت پوسته پوسته­‌ای به طور گسترده در مواد نسوز و پوشش‌­های پیشرفته در متالورژی استفاده می­‌شود.

 

کاربرد گرافیت پوسته پوسته

بسته به کاربرد، خلوص و یا اندازه، گرافیت پوسته پوسته ممکن است از اهمیت بیشتری برخوردار باشد. صنعت کروی به گرافیت پوسته پوسته با اندازه خوب و خالص نیاز دارد، در حالی که صنایع نسوز اصولاً روی اندازه پوسته پوسته متمرکز هستند.

گرافیت پوسته از نظر کیفیت و اندازه متفاوت است. همچنین این یک شکل فراوان از گرافیت طبیعی است که در بسیاری از کشورهای جهان تهیه می­‌شود.

 

در حالی که صنایع کروی و نسوز به گرافیت پوسته پوسته طبیعی نیاز دارند، بزرگترین خریدار این نوع گرافیت طبیعی صنعت خودرو است. به طور خاص، تولیدکنندگان وسایل نقلیه الکتریکی، هیبریدی و سلول سوختی افزایش زیادی در تقاضای گرافیت پوسته در طی چند سال گذشته را تشکیل می­‌دهند.

 تقریباً هر ماشین یا کامیون سازگار با محیط زیست برای کار کردن به گرافیت پوسته پوسته نیاز دارد. این گرافیت یک جز  اصلی در باتری­‌های یون لیتیوم است که اتومبیل­‌های الکتریکی و هیبریدی از آن استفاده می­‌کنند و همچنین در سلول­‌های سوختی یافت می­‌شود. در حقیقت، پیل­‌های سوختی بیشتر از باتری­‌های لیتیوم یونی به گرافیت پوسته پوسته بیشتری نیاز دارند.

از گرافیت پوسته در باتری­‌های ردوکس وانادیوم و راکتورهای هسته­‌ای نیز استفاده می­‌شود. باتری­‌های وانادیوم ردوکس از خصوصیات شیمیایی وانادیوم و گرافیت برای ذخیره قابل اعتماد انرژی اضافی برای مدت طولانی استفاده می­‌کنند. راکتورهای هسته‌­ای اورانیوم را در گلوله­‌های بزرگ گرافیت محصور می­‌کنند.

مشخصات گرافیت پوسته پوسته

 • پایداری در دمای بالا (تا 3200 درجه سانتیگراد)
 • هدایت بالای جامد
 • ضریب کم انبساط حرارتی
 • رسانایی الکتریکی خوب
 • مقاومت بالا در برابر فرسایش
 • توانایی ماشین خوب
 • اصطکاک کم و توانایی روانکاری خود
 • جذب زیاد گازها و بخارات

گرافیت مصنوعی نوعی از گرافیت چرب

گرم شدن بیش از حد کربن، برخلاف کربن خالص، تقریباً گرافیت خالص تولید می­‌کند. در درجه حرارت بالا حدود 4150 درجه سانتیگراد (7500 درجه فارنهایت) بخار می­‌شود و کربن گرافیتی باقی می­‌گذارد.

گرافیت مصنوعی، که نوعی از گرافیت چرب است، در دمای فوق العاده بالا پردازش می­‌شود و ناخالصی­‌های موجود در کربن‌­های پیش ساز در هنگام پردازش به طور قابل توجهی غلظت کاهش می­‌یابند. این امر در نتیجه تبخیر دمای بالا از ناخالصی­‌های فرار رخ می­‌دهد، که در فرآیند دماهای مورد استفاده شامل اکثر اکسیدهای فلز، گوگرد، نیتروژن، هیدروژن و کلیه اجزای آلی است که بخشی از زمین اصلی قیر نفت یا ذغال سنگ بودند.

قراضه گرافیت از قطعاتی از الکترودهای غیرقابل استفاده (در مرحله تولید یا پس از استفاده) و تراشکاری­‌های تراش، معمولاً پس از خرد شدن و اندازه گیری، تهیه می‌­شود. بیشتر پودرهای گرافیت مصنوعی به افزایش کربن در فولاد (رقابت با گرافیت طبیعی)، برخی از آن­ها در باتری­‌ها و روکش­‌های ترمز استفاده می­‌شود.

مزیت گرافیت مصنوعی

تبلور کامل، پوسته پوسته شدن نازک، انعطاف پذیری خوب، خصوصیات شیمیایی و فیزیکی عالی، رسانایی برتر، روانکاری از خود و مقاومت در برابر دما، خوردگی و شوک گرم و موارد دیگر.

مشخصات فیزیکی گرافیت مصنوعی

پودر پوسته پوسته سیاه، محلول در آب، چگالی 2.25 گرم در سانتی متر مکعب است، این یک آلوتروپ کربن اساسی است. از گرافیت مصنوعی در بسیاری از کاربردها استفاده می‌شود از جمله اصطکاک، ریخته­‌گری، کربن­‌های الکتریکی، صفحات دو قطبی سلول سوختی، پوشش­‌ها، فرآیندهای الکترولیتی، محصولات خوردگی، پرکننده­‌های رسانا، ترکیبات لاستیک و پلاستیک و کاربردهای حفاری.

کاربردهای گرافیت مصنوعی

 • الکترودها
 • پودر و قراضه
 • مجری نوترون
 • گرافیت هسته‌­ای
 • و الیاف گرافیت (کربن) و نانو لوله­‌های کربنی
 • همچنین در پلاستیک­‌های تقویت شده با فیبر کربن و در کامپوزیت­‌های مقاوم در برابر حرارت مانند کربن تقویت شده سازه‌های تجاری ساخته شده از کامپوزیت­‌های گرافیت الیاف کربن شامل میله­‌های ماهیگیری، شافت­‌های کلوپ گلف، اسکلت دوچرخه، تابلوهای بدنه اتومبیل­‌های ورزشی، بدنه هواپیمای بوئینگ 787.

آنالیز شیمیایی گرافیت چرب

Size Moi % Ash % Vm % FC %
+100 mesh 39.5% / +200 mesh 11.5% / -200 mesh 49% 0.5 Max 4 Max 1.8 Max 95 Min

دیگر محصولات

توسعه صادرات رادآرون