کک متالوژی

زغال سنگ متالورژی یا زغال کک متالوژی درجه‌­ای از زغال سنگ است که می­‌تواند برای تولید کک با کیفیت خوب استفاده شود. کک یک سوخت و واکنش دهنده ضروری در فرآیند کوره بلند برای تولید فولاد اولیه است.

نام تجاری: کک متالوژی – Nut Coke– زغال سنگ کک سخت-زغال سنگ کک نیمه کاره – زغال سنگ خام

مشخصات فیزیکی کک متالوژی 

این اندازه میانگین حسابی کک است که با اندازه گیری اندازه کک بر روی یک صفحه مشخص از صفحه نمایش تعیین می شود و هر چقدر اندازه کک بزرگ تر باشد بهتر است .

این نشانگر قدرت کک بعد از قرار گرفتن در معرض کاهش جو کوره انفجار است .

کک متالوژی

کک

زغال سنگ متالورژی یا زغال کک متالوژی درجه‌­ای از زغال سنگ است که می­‌تواند برای تولید کک با کیفیت خوب استفاده شود. کک یک سوخت و واکنش دهنده ضروری در فرآیند کوره بلند برای تولید فولاد اولیه است. تقاضا برای زغال سنگ متالورژی بسیار با تقاضای فولاد همراه است. شرکت­‌های تولید کننده فولاد اولیه معمولاً برای اطمینان از تأمین پایدار و کم هزینه، دارای بخشی هستند که برای تولید کک، زغال سنگ تولید می­‌کند. ذغال سنگ متالورژی دارای مقدار کمی خاکستر، رطوبت، گوگرد و فسفر است. زغال سنگ متالورژی وقتی در محیط اکسیژن کم گرم می­‌شود، کک قوی و کم چگالی تولید می‌­کند. با گرم شدن، ذغال نرم می­‌شود و اجزای فرار از طریق منافذ جرم تبخیر شده و از آن خارج می­‌کنند. در هنگام کک کردن، ماده متورم شده و حجم آن افزایش می­‌یابد. توانایی کک سازی ذغال سنگ به خصوصیات فیزیکی آن مانند درجه آن مربوط است. استحکام و چگالی کک به ویژه هنگامی که از آن در کوره بلند استفاده شود بسیار مهم است، زیرا کک بخشی از سنگ معدن و بار شار داخل کوره را پشتیبانی می­‌کند. زغال سنگ متالورژی عمدتاً از کانادا، ایالات متحده و استرالیا تأمین می­‌شود. در ایالات متحده، بخش برق از “93٪ کل مصرف ذغال سنگ ایالات متحده بین سال­های 2007 و 2018” استفاده کرده است. فقط 7٪ از کل ذغال سنگ متالورژی و ذغال سنگ برای مصارف دیگر مانند گرمایش بود.

کک با پخت ترکیبی از ذغال­‌های قیری انتخاب شده (به نام زغال سنگ متالورژی یا ذغال کک) در کوره­‌های مخصوص دمای بالا و بدون تماس با هوا تا زمانی که تقریباً تمام مواد فرار از بین برود، تولید می­‌شود. محصول حاصل، کک، عمدتاً از کربن تشکیل شده است. یک تن ذغال سنگ حدود 1400 پوند کک و محصولات جانبی متنوعی مانند قطران زغال سنگ خام، روغن­‌های سبک و آمونیاک تولید می­‌کند که برای بدست آوردن محصولات شیمیایی مختلف تصفیه می‌­شوند. به ازای 2000 تن زغال سنگ حدودا 1400 تن کک تولید می شود.

روش کار در کوره بلند

از کک متالورژی عمدتاً برای ذوب سنگ آهن کوره‌های بلند استفاده می­‌شود، هم به عنوان منبع گرما و هم به عنوان ماده کاهش دهنده شیمیایی برای تولید آهن یا فلز داغ عمل می‌­کند. کک یک سوخت و واکنش دهنده ضروری در فرآیند کوره بلند برای تولید فولاد اولیه است. کک، سنگ آهن و سنگ آهک به کوره بلند که به طور مداوم کار می­‌کند، وارد می­‌شوند. هوای گرم منفجر شده در کوره، کک را می‌­سوزاند، که به عنوان منبع گرما و به عنوان یک عامل کاهش اکسیژن برای تولید آهن فلزی عمل می­‌کند. سنگ آهک به عنوان شار عمل می­‌کند و همچنین با ناخالصی­‌ها ترکیب می­‌شود و باعث ایجاد سرباره می­‌شود. یکی از ویژگی های کک متری، توانایی سوزاندن آن در هنگام تولید دود کم یا عدم دود است.

کاربرد کک متالوژی

از زغال سنگ متالورژی در تولید و تصفیه کک متالورژی استفاده می­‌شود. زغال سنگ متالورژی یا زغال کک درجه­‌ای از زغال سنگ است که می­‌تواند برای تولید کک با کیفیت خوب استفاده شود.

کک متالورژی در محصولاتی استفاده می­‌شود که به کربن با کیفیت بالا، سخت و مقاوم نیاز باشد. از کک متالورژی، سنگ آهک و سنگ آهن با هم در کوره­‌های با درجه حرارت بالا مخلوط می‌­شوند که در آنجا گرمای شدید باعث پیوند خواص شیمیایی می­‌شود و آهن و فولاد تشکیل می­‌شود. بیش از 95 درصد کک متالورژی تولید شده در صنایع آهن و فولاد استفاده می­‌شود.

از زغال سنگ برای تولید کک برای صنعت آهن و فولاد، ریخته‌­گری­‌ها و سایر صنایع استفاده می­‌شود. وجود ذخایر بزرگ داخلی ذغال کک یا زغال سنگ متالورژی، نقش مهمی در توسعه صنعت آهن و فولاد ایالات متحده دارد. ریخته‌­گری‌­ها از کک به عنوان منبع گرما برای تولید ریخته گری فلزات استفاده می‌­کنند. از دیگر کاربردهای صنعتی کک می‌توان به ذوب سنگ فسفات برای تولید فسفر بنیادی و تولید کاربید کلسیم اشاره کرد.

آنالیز شیمیایی کک متالورژی

SizeAsh%Moisture%S %C %Volatile Substances %
در دانه‌بندی‌های متفاوت (ریز،متوسط،درشت)
0-1, 0-3, 0-5, 5-15, 10-30, 20-80, …
>161-21.5-2>70% – >80%4.5-6.5

دیگر محصولات

توسعه صادرات رادآرون