فرووانادیوم

فرووانادیوم  (FeV) آلیاژی است که از ترکیب آهن و وانادیوم با محتوای %85-35 وانادیوم تشکیل می‌شود. تولید این آلیاژ منجر به ایجاد یک ماده جامد بلورین نقره‌ای مایل به خاکستری می‌شود که می‌تواند به پودری موسوم به گرد و غبار فرووانادیوم خرد شود.

نام تجاری: فرووانادیوم-FeV

مشخصات فرووانادیوم 

1400-1500 درجه سانتی‌گراد

106.79 گرم بر مول 

فروآلیاژها

فرووانادیوم

فرووانادیوم  (FeV) آلیاژی است که از ترکیب آهن و وانادیوم با محتوای %85-35 وانادیوم تشکیل می‌شود. تولید این آلیاژ منجر به ایجاد یک ماده جامد بلورین نقره‌ای مایل به خاکستری می‌شود که می‌تواند به پودری موسوم به گرد و غبار فرووانادیوم خرد شود. فرووانادیوم یک سخت کننده، تقویت کننده و افزودنی ضد خوردگی برای فولادهایی مانند فولاد کم آلیاژ با مقاومت بالا، فولادهای ابزار و همچنین سایر محصولات مبتنی بر آهن است که دارای مزایای قابل توجهی نسبت به آهن و وانادیوم به صورت جداگانه است.

85 درصد از کل وانادیوم استخراج شده از زمین برای ایجاد آلیاژهایی مانند فرووانادیوم استفاده می­‌شود. دو روش متداول در تولید آن وجود دارد، کاهش سیلیسیم و احیا آلومینیوم. علاوه بر آهن و وانادیوم، مقادیر کمی سیلیسیم، آلومینیوم، کربن، گوگرد، فسفر، آرسنیک، مس و منگنز در فرووانوادیوم یافت می­‌شود.

بیشترین استفاده از فروانادیوم در تولید فولاد است. فرووانادیوم و سایر آلیاژهای وانادیوم در فولاد کربن، فولاد آلیاژی با مقاومت بالا و آلیاژ کم مقاومت بالا فولاد استفاده می­‌شود. سپس از این فولادها برای ساخت قطعات خودرو، لوله­‌ها، ابزار و موارد دیگر استفاده می­‌شود.

کاربرد فرووانادیوم

افزودن فرووانادیوم باعث سخت شدن فولاد می‌شود و مقاومت آن در برابر دما و پیچش بیشتر می­‌شود. این افزایش قدرت در نتیجه تشکیل کاربیدهای وانادیوم است که دارای ساختار بلوری سفت و سخت و همچنین اندازه دانه ریزتری هستند که شکل پذیری فولاد را کاهش می­‌دهد. علاوه بر افزودن به ترکیب فولاد، می­‌توان از آن به عنوان روکش روی فولاد نیز استفاده کرد. هنگامی که با فرووانادیوم نیتراته پوشانده شود، مقاومت در برابر سایش فولاد 30-50٪ افزایش می­‌یابد.

 

دیگر کاربردهای فرووانادیوم در فولادها عبارت است از بهبود خواص فیزیکی، ریز کردن دانه­‌ها و افزایش استحکام و تافنس و همچنین سختی فولادهایی را که تحت عملیات حرارتی قرار گرفته­ و در هوا خنک شده­‌اند افزایش می­‌دهد. یکی از خواصی که فرووانادیوم به فولاد می‌­دهد، بهبود مقاومت در برابر خوردگی در برابر واکنش­‌های قلیایی و همچنین اسیدهای سولفوریک و هیدروکلریک است.

همچنین این نوع فولادها در صنایع فرآوری شیمیایی برای سیستم­‌های کنترل سیالات با فشار بالا است که با تولید اسید سولفوریک در مقیاس صنعتی کار می­‌کنند و معمولاً برای ابزار دستی نیز استفاده می­‌شود. لازم به ذکر است که گرد و غبار فرووانادیوم یک ماده تحریک کننده ملایم است که هنگام لمس پوست آلوده و دستگاه تنفسی هنگام استنشاق، چشم را تحت تأثیر قرار می­‌دهد.

 

آنالیز شیمیایی فرووانادیوم

Size S % P % Si % Al % C % V %
10-60mm 0.1 Max 0.1 Max 1.5 Max 1.5 Max 0.1 Max 50-55
10-60mm 0.05 Max 0.1 Max 1.5 Max 1.5 Max 0.1 Max 75-82

محصولات مرتبط

فروآلیاژها